Boksun Temel Kuralları

Her spor dalında olduğu gibi boks sporunda da belirli kurallar vardır. Bu kurallar tamamen sporcuların fiziksel ve manevi sağlıklarını korumak amacıyla alınmakta ve ihlal eden boksörlere karşı ciddi yaptırımları uygulanmaktadır.


Boks maçlarında en önemli kurallar sağlık kurallarıdır. Herhangi bir sebeple hasta, halsiz ve bitkin olan sporcuların maça çıkartılması tamamen antrenörünün ve kendisinin insiyatifindedir ve bu konuda önceden başvuru yaparak tarih değişikliği talebinde bulunulabilir. Ayrıca elverişsiz sağlık koşullarında bulunan sporcular maç öndesinde hekimlerin onayından geçmek zorundadır.

Maç esnasında sakatlığa sebep olacak vuruşlar kesinlikle yasaktır. Boks maçı esnasında belden aşağı vurulması, avuç içi ile vuruş yapmak, kafa atmak ve sarılmak kesinlikle yasaktır. Bu konuda hakemler maç sürecinde iki boksörü de yakından takip etmekte ve kural ihlallerinde anında müdahale etmektedirler.

Ayrıca boks müsabakalarında izleyiciler tarafından bilinenlerin aksine, bir değil beş hakem vardır. Bu beş hakemden dördü köşe hakemi olup köşelerdeki kural ihlallerini incelemekte, bir tanesi de ring içerisinde sporcularla birlikte hareket ederek pozisyonları yakından takip etmekle yükümlüdür. Ayrıca iç hakemler her maçta değişmektedir.

Özel durumlar haricinde boks sporu müsabakaları dört raund içerisinde yapılmaktadır. Bu raundlar arasında birer dakikalık dinlenme molaları verilmektedir. Bu molaların ilk on beş saniyesi sporcunun su ihtiyacının giderilmesi ve ısınan bedeninin su ile soğutulması için değerlendirilirken, ikinci ve üçüncü on beşer saniyeler sporcu ile antrenör arasındaki taktik değerlendirme için kullanılmaktadır. Son on beş saniyelik süreçte ise boksörlerin vücutlarındaki su kurulanmakta ve dişlikleri takılarak maça hazırlanmaktadırlar.

Yorum Yap