Boks Teknikleri

Boks sporu karate veya judo sporlarında olduğu gibi tüm vücudun aktif olarak kullanıldığı ve  riskin büyük olduğu bir spor değildir. Aksine boks tüm dövüş sporları arasında en güvenli olandır diyebiliriz.

Bu özel sporda boksörler ve antrenörler sıkı bir hazırlık döneminin ardından, müsabakalarda yerel kulüpleri veya uluslar arası müsabakalarda ülkelerini temsil etmek üzere ring üzerinde karşı karşıya gelmektedir. Elbette gücün ve kondisyonun son derece önemli olduğu bu dövüş sporunda antrenmanlar ve teknikler son derece önemlidir.

Aldığınız darbe karşısındaki tepkinizi ve rakibinize atacağınız yumruğun basıncını belirleyecek en temel unsur duruşunuzdur. Ayrıca bir boksör için saldırı ve savunmadaki çeviklik, güçlü ve hazır bir duruşa bağlıdır. Bir boksör için ring üzerindeki duruş, sol ayağın öndedir ve sağ ayak sağlam bir denge oluşturmak üzere hafif açılarak sağa doğru durmaktadır. Bu duruşta yalnızca vücudun sol tarafı darbelere açık olmaktadır. Vücut hafifçe öne doğru eğilerek denge sağlamlaştırılmalıdır.

Boksun en önemli noktalarından birisi de doğru vuruştur. Vuruş tekniklerinin ortak noktası eldivenin içerisindeki elin iyice sıkılmış olmasıdır. Boks tekniğinde son derece önemli yerlere sahip olan vuruş teknikleri şunlardır:

  • Direkt yumruk (doğrudan yumruk)
  • Sağ ve sol direkt vuruşlar
  • Sağ ve sol kroşeler
  • Aparkat
  • Swing
  • Dış el yumruk
  • Sol ve sağ dış el yumruklar

Doğrudan yumruk düz bir şekilde rakibie düz bir şekilde vurulmasına verilen isimdir. Kroşeler ise kolların hafifçe bükülerek açılı bir şekilde yapılan vuruşlardır. Aparkat ise son derece etkili olan ama pek fırsat bulunamayan bir vuruştur. Alttan, çeneyi hedefleyerek yapılan bu vuruşla rakip ağır bir darbe almakta ve genellikle bu vuruş nakavta götürmektedir.

Yorum Yap