Boks Ringi

Yumruklar üzerine yoğunlaşmış bir dövüş sporu olan boks maçlarında çeşitli kurallar ve standartlar uygulanmaktadır. Bu kurallar listesi ile sporcuların fiziksel ve psikolojik sorunlara karşı güvenlikleri sağlanması amaçlanmaktadır. Standartlar ise, maçların adil ve zararsız ortamlarda gerçekleşmesini sağlamak için getirilmiştir.


Boks maçlarında en önemli etkenlerden birisi de boks ringidir. Boks ringinin yüzeyi, yüksekliği, ölçüleri ve benzer biçimsel özellikleri sporcular için büyük önem teşkil etmektedir. İdeal bir boks ringinin etrafında 30 metrelik dört sıra halinde halat gerilidir ve sporcu darbe alarak çarptığında esnek malzemelerin kullanıldığı bu halatlar sporcuyu geriye doğru itmekte, ringde kalarak düşüp hasar görmesini engellemektedir. İdeal boks ringi profesyonel boks için 5-6 metre kare büyüklükte olurken, amatör boksta tercih edilen ringler 3 ve 6 metre kare arasındadır. Ayrıca boks ringi yerden minimum 90 santim ve maksimum 120 santim yükseklikte olmaktadır.

Özenle ölçülüp kesinlikle eğimsiz yapılması gereken boks ringinde, dört köşede dinlenme minderleri yer almaktadır. Bu minderlerden iki tanesi kırmızı ve mavi köşe olarak adlandırılan ve boksörlere ait olan köşelerdir. Diğer iki köşe ise beyaz köşe olarak adlandırılan köşelerdir. Beyaz köşeler olası sakatlanmalarda yaralı sporcuya müdahale için doktor çağırıldığında, sakatlığa sebebiyet veren sporcunun beklemesi için gönderildiği köşelerdir.

Boks ringlerinin yüzeyi kaygan olmamalıdır ve sporcuların ağırlıklarına göre hesaplanılarak dayanıklı malzemeler tercih edilmektedir. Çünkü kimi müsabakalarda yüz kilogramın üzerinde olan iki boksör ve bir hakem ring üzerinde bulunmakta ve dik durabilmesi için ayakları yere sağlam basan boksörlerin basıncı oldukça yüksek olabilmektedir.

Yorum Yap