Boks Nedir ?

Boks maçlarını izleyen kişiler, uzak doğu dövüş sanatlarında olduğu gibi boksun da bir “güçlü olan kazanır” sporu olduğunu düşünmektedir. Oysaki boks maçlarında da bu güç dengesi kilo ve yeteneklere göre kategorilere ayrılmıştır. Böylelikle boksörlerarasında bir denge sağlanmaktadır.

Boks belirli kurallar dâhilinde iki kişi tarafından, bir ring üzerinde gerçekleştirilen, ağırlığın yumruklar üzerinde olduğu bir dövüş sporudur. Bu sporu icra eden sporculara boksör denilmektedir. Boks dünyasında da diğer bir çok alanda olduğu gibi profesyonel sporcuların eğitimlerini üstlenen kişilere antrenör denmektedir. Temel anlamda boks dünyasında boksörler, antrenörler, hakemler, spor kulüpleri ve ilgili resmi mercilerin görevlendirdiği personeller ile seyirciler yer almaktadır.

Dövüş sporları arasında kuralların ve güvenliğin en üst seviyede olduğu boks maçlarında sık sık yaralanmalar gözlemlenmemektedir. Koruyucu eldivenler ve kasklar sayesinde başlarına darbe alan sporcuların bu darbelerden en düşük düzeyde etkilenmesi için gerekli bütün önlemler alınmıştır. Ayrıca koyulan kurallar da sporcuların fiziksel hasar almalarını önlemeye yöneliktir.

Boks maçları profesyonel ve amatör olarak iki ana kategori altında düzenlenmektedir. Bu iki kategorinin kuralları ve malzemeleri birbirinden oldukça farklıdır. Profesyonel boks eldivenleri 170 ve 283 gram arasındaki ağırlıklara sahipken, amatör boks eldivenleri sabit 227 gram ağırlığındadır. Amatör boks maçlarında şort ve atlet giyilmesi gerekirken, profesyonel boks maçlarında sporcular yalnızca şort giyerler. Kasklar ve dişlikler güvenliğin sağlanması için her iki boks kategorisinde de ortak malzemelerdir. Kimi zaman amatör boksta koruyucu başlıklar da kullanılmaktadır.

3 Yorum

  1. 25 Mart 2011
  2. umut ergül
    5 Nisan 2011
  3. Admin
    7 Nisan 2011

Yorum Yap