Boks Maçlarında Geçerli Olan Kurallar

Her spor dalında olduğu gibi boks sporunda da bazı özel kurallar vardır. Dövüş sporlarında kurallar güvenlik açısından büyük önem taşıdığından ihlal edilmeleri çok tehlikelidir. Bu temel kurallar dışında ise, müsabakaların sonuçlarını belirleyen ve maç esnasındaki gidişatı ve faulleri belirleyen kurallar söz konusudur.

Boks maçlarında boksörlerin yenilmiş kabul edilmesi için üç tür sonuçlandırma yöntemi vardır. En temel yöntem vuruşlarla elde edilen puanların hakemlerce değerlendirilmesidir. En çok puanı alan boksörün belirlenmesiyle maçın galibinin belirlendiği bu yöntem dışında, müsabakanın gidişatına göre verilen zafer kararları söz konusudur. Boks denildiğinde akla en çok gelen ve en bilinen kural nakavttır. Aldığı darbe sonucunda yere düşen ve 10 saniye içerisinde yerinden kalkamayan boksör nakavt gerekçesiyle yenilmiş sayılmaktadır. Ayrıca bir sonraki raund başlarken ringe dönüp yerini alamayan boksör de yenilmiş sayılmaktadır. Ayrıca bu teknik kuralların dışında bir de sağlık kuralı söz konusudur. Maç hekimleri eğer boksörün maça devam edemeyeceğine karar verirlerse teknik nakavt ile maçı kaybetmiş sayılmaktadırlar.

Maç esnasında bir boksör yere düştüyse, tekrar maça başlayabilmeleri için maçın saha hakemi sekize kadar saymalıdır. Boksör düşer düşmez kalksa dahi bu kural geçerlidir. Ayrıca ABD içerisinde maç esnasında tek bir raunt içerisinde iki kereden fazla yere düşen bir boksör yenik kabul edilmektedir.
Temel kurallar arasında yer alan belden aşağı vurulmasının yasak oluşu kuralının ihlali bir fauldür ve cezalandırılmaktadır. Aynı şekilde bir el yumruk atarken diğer el rakibi tutamaz ve yerden kalkmaya çalışan rakibe fiziksel müdahale de faüldür. Enseye vuruş yapmak da sağlık açısından son derece tehlikeli olduğu için kesinlikle yasaktır.

Faüllerde verilecek cezalar genellikle saha hakemi insiyatifindedir. Kimi zaman boksörün puanı silinip uyarılırken, kimi zaman da boksör yenik sayılmaktadır. Ayrıca maç sonuçlarının belirlenmesinde iki yöntem söz konusudur. Birinci yöntemde genel anlamda iyi dövüşen boksör kazanan olurken, ikinci yöntemde raund sonlarında boksörlerin aldıkları puanlar toplanıp yüksek puanı alan kazanmış sayılmaktadır. Amatör karşılaşmalar oldukça kısa sürelerde bitebilmekte ve iki dakikalık üç raundda sonlanabilmektedir. Profesyonel karşılaşmalar ise üç dakikalık raundlarla on beş raunda kadar uzayabilmektedir.

Yorum Yap