Boks Antrenman Teknikleri

Boks dışarıdan bakıldığında darbelere dayanıklı olan birisi için basitçe yapılabilecek bir spor gibi gözükmektedir. Oysa ki boks yalnızca yumruk atmak ve darbe almaktan ibaret bir spor değildir. Boks görünenin tam aksine son derece yorucu ve dayanıklılık isteyen bir spordur. Kondisyonunuzun mümkün olduğunca yüksek seviyelerde tutulması gerektiği bu sporda, ciddi bir antrenman programı ile vücudunuzu hazırlamanız gerekmektedir.

İdeal boks antrenmanları çeşitli kondisyon hareketleri ve refleks geliştirici pratiklerle zenginleştirilmiş ve dengelenmiş olmalıdır. Sporcuların yalnızca diğer sporcularla yapacağı pratikler reflekslerini geliştirirken kondisyonlarının gelişmesi konusunda bir fayda sağlamamaktadır. Aynı şekilde boksörlerin yalnızca spor salonunda kas çalışması yapmaları da kondisyonlarının yükselmesinde bir fayda sağlamamaktadır.

İdeal boks antrenmanı programında koşu ile ciğerlerin güçlendirilmesi ve kondisyonun yükseltilmesi önemli bir yer oynar. Ayrıca darbe alırken ve yumruk atarken boksörün vücut dengesini sağlayan ayak kasları da son derece önemlidir ve bu dengenin korunacağı şekilde kasların geliştirilmesi için ip atlama antrenman programında mutlaka bulunması gereken bir aktivitedir. Yumruk sertliğini geliştirmek ve vuruşlarda odaklanma yetisini geliştirmek amacıyla kum torbası çalışması ve gölge boksu da son derece önemli antrenman aktiviteleridir.

İdeal boks antrenman programları elbette klasik süreler ile hazırlanacak antrenmanlar değildir. Bu antrenmanların sporcuların ihtiyaçlarına göre fiziksel koşullar ve yetenekler değerlendirilerek bir antrenör tarafından hazırlanması gerekmektedir. Böylelikle sporcu doğru antrenman yaparak, amacına daha hızlı ve güçlü şekilde hazırlanabilmektedir.

2 Yorum

  1. eren musa
    28 Haziran 2011
  2. Furkan
    13 Ekim 2011

Yorum Yap